Co je to NLP?

K NLP jsem se dostala čirou náhodou (pro ty co ví, tak nic není náhoda že?). Narazila jsem na ní díky vlastní zkušenosti s koučkou NLP. Osobnímu a duchovnímu rozvoji jsem se v tu dobu věnovala 10 let, jenže člověk přehlíží to, co má hluboko a není snadné to na sobě vypozorovat. Byla jsem v tom období docela psychicky a duševně vyčerpaná. Tato doba byla pro mě dost těžká (bylo to ještě před tím, než nastala doba cov….)

Byl to výstup z mé komfortní zóny, vůbec jsem nevěděla, co NLP a koučink obnáší. Řekla jsem si, že tomu dám šanci a zkusím to. Po jedné konzultaci jsem si docela sedla na zadek z toho, jak funguje NLP a jak mi pomohlo. Od té doby jsem se čím dál víc zajímala o NLP. V jeden moment mi přišla myšlenka, že chci dál i já pomáhat ostatním s tím, co je trápí a co chtějí vyřešit. Přišel mi do cesty kurz NLP a já si řekla, že do toho půjdu a udělám si ho.

Studovala jsem a vzdělávala se na úroveň kouče a praktikant NLP u mezinárodní společnosti. Dnes jsem za to vděčná, protože je to něco, co mě baví z celého srdce. Každá lekce, každou přednášku a každé nové téma jsem přímo hltala a užívala si proces učení. Poté jsem získala celkem 3 certifikáty (Diplomovaný kurz NLP, Kouč NLP a Praktikant NLP).

Teď se podíváme na to zásadní, co je vlastně to NLP?

NLP je zkratka pro Neuro-lingvistické programování. Je sadou modelů, technik a dovedností, které nám pomáhají ovládat náš mozek, efektivně myslet a jednat.

Záměrem NLP je užitečnost, zvýšit klientům možnost volby a zlepšit kvalitu jejich života. Poskytuje více flexibility a možností klientům a nemusejí už nadále používat staré neprospěšné chování.

V NLP se nezaměřuje na to, CO si máte myslet, ale na to, JAK máte používat svoji mysl.

Neuro – znamená to, jak si náš mozek (nervový systém) zpracovává zkušenosti, díky našim 5ti smyslům, které přijímá z prostředí kolem nás v daný moment.

Lingvistiké – jak si pomocí jazyka a neverbálních komunikačních systémů naše nervová soustava vytváří vnitřní zobrazení a to, jak jsou kódována, uspořádána a jaký je jim přikládán význam.

Programování – Toto je schopnost objevit, pochopit a použít programy, které používáme v našem neurologickém systému, abychom dosáhli konkrétních a prospěšných výsledků.

Zjednodušeně:

NLP je o tom, jak používat jazyk mysli k tomu, abychom dosahovali našich konkrétních a prospěšných výsledků, které nám pomáhají zlepšit náš život a žít naplno.

Naše vědomá mysl vnímá v daný okamžik pouze malou část (134 b informací). Nedokážeme se tedy vědomě zaměřit na všechno, co se kolem náš děje. Naše podvědomá mysl dokáže vnímat všechny informace kolem nás (2 000 000b informací). Naše filtry, což jsou zkušenosti, vzpomínky, rozhodnutí, přesvědčení, hodnoty a názory určí to, na co se vědomě zaměřujeme a čemu budeme věnovat svoji pozornost. Dále díky těmto filtrům si vytvoříme vnitřní zobrazení ve své nervové soustavě. Toto ovlivní náš emoční stav, emoční stav ovlivní naši fyziologii, ta podpoří dál náš emoční stav a to vyústí v chování.

Úkolem technik a metod NLP je ponechat prospěšné filtry a ty omezující a neprospěšné změnit přímo v podvědomí. Náš retikulární aktivační systém pak určuje to, čeho si budete všímat ve vašem životě.

Uvedu vám malý příklad:

Budete mít omezující přesvědčení, všichni muži jenom lžou. Toto přesvědčení jste si mohli v podvědomí vytvořit již v dětství nebo později po nezdařeném vztahu, vědomě si toto přesvědčení nemusíte ani uvědomit, ale v podvědomí uložené je.

Při hledání nového partnera používá vaše nervová soustava tento filtr. Takže, jak jsme si řekli dříve je to pouze těch cca 134b z 2 000 000b. Vaše podvědomí zbystří právě v ten moment, kdy je toto přesvědčení potvrzeno a vy si to vědomě začínáte uvědomovat, že nastala nějaká situace, která odpovídá tomu, že by mohl tento muž opět lhát. Bohužel vám může unikat mnoho dalších informací (což je 1 999 866b informací). Mohl by toto být možná váš potencionální partner, ale vy se zaměříte na tu malou část. Když si dáme ruku na srdce a budeme upřímní, nikdo z nás není dokonalý, ale je potřeba si všímat těch kvalit. Záleží, jak máte nastavenou mysl vy a zda nesledujete ve vztazích jen to negativní. Toto může vést k tomu, že budete mít problém si vůbec vztah vytvořit a druhému člověku důvěřovat.

Tohle je jen malá ukázka toho, jak můžeme omezovat sami sebe ve svém životě a zároveň povzbuzení, že to jde i obráceně, využít svůj plný potenciál. V NLP se také zaměřujeme na vnímání každého klienta jako na unikátního a jedinečného. Kouč klientovi neradí a neříká, co má dělat, ale navádí a provází technikami, aby klient mohl jiným způsobem používat svoji mysl a mohl si sám přicházet na řešení, situaci zhodnotit a pracovat se svým podvědomým. Zároveň to není pro ty, kteří si myslí, že nemusejí nic změnit a nic udělat. Každý kouč moc dobře ví, že je to hlavně o spolupráci klienta a kouče či terapeuta. Nikdo za vás nemůže jít a něco udělat. Toto je pouze vaše odpovědnost. Jedině vy můžete změnit váš život a kouč vám s tím pomocí efektivních metod a technik může pomoci.

NLP vzniklo na základě modelování úspěšných psychoterapeutů, hypnoterapeutů a velmi úspěšných lidí. Máme v NLP k dispozici mnoho koučovacích technik a psychoterapeutických metod, které vám pomohou zlepšit váš život ve všech oblastech vašeho života. Jako je zdraví, vztahy, peníze, kariéra a hlavně pomáhá poznávat sami sebe do hloubky.

Stejně tak jako 100 kuchařů uvaří podle jednoho receptu různě. Tak je to i s NLP, každý ji bude používat a vybírat techniky různě.

Proto doporučuji si vybírat toho, kdo vám sedne svojí energií a přístupem. Ať už kouč nebo terapeut používá NLP nebo jiné úžasné metody. Cesta do svého nitra je neomezená a stejně tak vy v dnešní době máte spoustu možností.

Já vám přeji, ať žijete svůj život naplno a šťastně. Co konkrétně to znamená? To už je jen na vás.

Pokud vás NLP zaujalo, můžete si zamluvit konzultaci.

AnčíKab
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů