Co je mandala a její význam?

Nejdříve Vám chci říct, jak jsem se k tvorbě mandal dostala. Psal se rok 2009 a já jsem stále více toužila se naučit malovat. Konkrétně mě to táhlo hlavně k mandalám, jenže v hlavě se mě samozřejmě točily myšlenky typu:

Vždyť malovat neumíš.

Nikdy tě to nešlo.

Ostatní malují lépe než ty.

Na malování nemáš dost času, a tak dále….

Touha byla silnější a já si řekla, že začít malovat pro radost mohu kdykoliv. Nečekala jsem a ještě toho dne si jela koupit čtvrtky a pastelky. Pokaždé, když jsem měla chuť a přišla mi inspirace, vždy jsem něco namalovala. Začít tvořit neznamená, že musíte být v dané činnosti už expert. Když se ohlédnu zpět, tak právě experta v některé oblasti dělá to, kolik zkušeností a času věnoval dané činnosti.

Pár let jsem nahodile malovala převážně pastelkami a suchým pastelem. Až před pár lety jsem začala malovat mandaly na plátno. Moje zkušenosti se dál rozvíjely a já se opět učila tvořit s něčím úplně novým. Nové techniky, barvy, textura podkladu a nové pracovní nástroje. Každý moc dobře zná ten dobrý pocit, když se v něčem posouváte.

K dnešnímu dni jsem namalovala již mnoho obrazů a možná právě proto píšu článek o mandalách až právě nyní, protože už nyní budou psány z jiného úhlu pohledu než na začátku.

Chci Vám vysvětlit, co to mandala vůbec je:

Mandala znamená v sanskrtu kruh. Je od pradávna používaná téměř ve všech kulturách. Nejpoužívanější tvar pro mandalu je kruhový obrazec s mnoha symboly. Může být také tvořena jinými tvary např. čtvercem, trojúhelníkem. Nejdéle používaná je v indických náboženstvích. Svými obrazci by měla symbolizovat vesmír, jednotu, rovnováhu a poskytovat prostor pro sebepoznání.

V západní kultuře mandaly také využíval C. G. Jung (psychiatr a psychoterapeut) především v psychoanalýze, kde je interpretoval jako symboly universálního archetypu bytostného Já. Mandalu považoval jako existující ve všech kulturách a ve všech časech, pramenící přímo z kolektivního nevědomí. Tato art-terapie pomáhá k duševní celistvosti, která působí na nevědomé úrovni.

U nás v Čechách se mandala v dřívějších dobách také využívala v architektuře. Můžeme jí najít na mnoha kostelích. Je dokonce na jedné z naší nejznámější a nejvýznamnější stavbě a to na pražském hradě v chrámu sv. Víta.

chrám sv. Víta

Mandaly byly používány všude po celém světě: Na architektuře, keramikách, mincích a přívěscích. Všechny starověké kultury využívaly symboly mandal a geometrie. Zajímavostí je, že velmi často se objevují jako kruhy v obilí.

Mandala je tvořena geometrickými obrazci, které se přirozeně v přírodě vyskytují. Jak řekl kdysi Pythagoras: ,,Geometrie je znalost věčně existujícího“.

Od přírody a architektury se můžeme přesunou do vědy, kde se mandaly vyskytují také. Např. v grafickém znázornění vícerozměrných těles. Na obrázku je zachycena krychle v několika dimenzích.

Dalo by se říct, že mandaly se obecně nachází v mnoha podobách. Nahlédneme do hlubší podstaty a do daleko menších měřítek. Pokud se podíváme skrze mikroskop na sněhově vločky spatříme krásné mandaly i zde. V následujícím videu se můžete podívat na úchvatné obrázky těchto zachycených mandal.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Z laboratoře se přesuneme zase o kus dál a to směrem k hudbě. I v této oblasti se můžeme setkat s vyobrazením mandal, avšak v trochu zajímavé formě. Pravidelné tvary se vytvářejí při tónech jednotlivých frekvencí. Takto krásně se formují zrnka písku při vibracích dané frekvence na kovové desce. Podívejte se na následující experiment.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pro mě je mandala bytímpřítomnosti. Když tvořím, jsem plně koncentrovaná na tady a teď a nechám se intuitivně vést. Pro tvorbu mi pomáhá určit záměr, s kterým obraz tvořím. Zaměřuji se také na psychologii barev a to, jak na každého působí. Nezapomenu zahrnout oblíbené barvy jedince. Tvořím s meditační hudbou a tu volím opět podle záměru. Mandala se nemusí líbit všem, ale na ty, co jsou jejími tvary fascinováni, působí harmonicky a celistvě. Může na vás pokaždé působit jinak a lze svoji pozornost koncentrovat na jiné tvary. Někdy si lze všímat spíše barev v mandale a jindy naopak vás zaujmou více tvary nebo pozadí. Myslím, že v daném okamžiku v ní spatřím to, co potřebuji.

Jednou větou bych popsala mandalu takto:

Zachycení energie skrze časoprostor, působící díky svým tvarům a barvám na nevědomé úrovni.

Pokud je mandala tím, co vás fascinuje a líbí se vám, mohu ji pro vás vytvořit (moje tvorba) nebo si můžete vybrat z již hotových (mandaly k prodeji). Vybírat byste jí měli podle toho, jak na vás příjemně působí. Na každé mandale se předem domluvíme. Obraz si lze vybrat v několika velikostech dle přání. Mandalu také maluji na klíčenku či mandalový kámen. Ideální také jako dárek.

AnčíKab
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů