Jak funguje hypnóza?

Když jsem procházela kurzy, jednou velkou součástí byla i hypnóza. Ze začátku jsem si říkala, že tohle asi není nic pro mě a že tuhle techniku asi používat moc nebudu. Ano možná stejně jako vy jsem moc nevěděla, co to je a co to přesně obnáší. Znala jsem pouze to, že hypnózu používají baviči na pódiu při zábavných show. Jenže oni přesně vědí, koho si mají vybrat.

Postupem času jsem si začala více uvědomovat, jak funguje a jak je účinná. Budu k vám upřímná, když půjdete k nějakému odborníkovi ať už je to terapeut, kouč a možná i psycholog bude se snažit přijít na hlubinou strukturu, kterou máte v podvědomí. To, co si vědomě uvědomujete, že chcete nebo to, kde je problém neznamená, že to tak skutečně je a že je tohle pravý důvod.

Máme 3 odlišné části mysli:

 1. Vědomí – bdělí stav, ve kterém se právě nacházíte
 2. Podvědomí – ovlivňuje nás z 95% – sem je naším cílem se dostat během hypnózy
 3. Nevědomí – má 2 hlavní funkce, imunitní systém a fungování těla – tím, se při hypnóze nezabýváme

Jak je mocné naše podvědomí?

Řídí většinu našeho života. Ať si myslíte, že máte kontrolu nad svým životem tak nemáte. Z 95% určuje vaše chování, myšlení, fyziologii právě naše podvědomí. Pouze 5% dokážeme vědomě ovlivnit.

Podvědomí dokáže vnímat širokou škálu reality, která se děje kolem nás (kolem 2 000 000 b informací). Vědomá část mozku dokáže pracovat pouze s malou částí informací z vnější reality (cca 134 b informací). Teď je otázkou, co určuje to, co z tolika informací se zobrazí a zpracuje ve vědomé mysli?

Tohle právě určují naše názory, hodnoty, přesvědčení, postoje, náš typ osobnosti, jazyk, zkušenosti vzpomínky a rozhodnutí. Pokud je tohle vše nastavené v náš prospěch – daří se nám. Pokud máme tohle nastavené v náš neprospěch – nedaří se nám.

Naše podvědomí je velmi mocné. Slouží také jako obrovská knihovna vzpomínek, je sídlem našich emocí. Naše nevědomí a podvědomí spolu také komunikují. Z nevědomí je řízen imunitní systém a všechny tělesné funkce. Podvědomí dokáže se na tuto rovnováhu těla a naprosté zdraví (homeostázu) naladit. Asi nikdo z nás nemusí zadávat ráno svému tělu jak má jeho srdce bít a jak mají fungovat všechny orgány. Podvědomí také kontroluje a udržuje veškeré vnímání. Je velkým distributorem energie. Vytváří a udržuje návyky. Pracuje na principu nejmenšího úsilí, aby se mohlo věnovat dalším věcem a proto nemá rádo nové věci – nutí ho to věci přeorganizovat.

Co nejvíce ovlivnilo naše podvědomí?

Z našeho dětství od 0 – 7 let se nejvíce formovalo naše podvědomí. V tomto období dítě přijímá nekriticky a téměř automaticky vše, co se děje kolem něj. Jak se říká ,,Ten ještě nemá rozum“. Rozum neboli kritické myšlení, které si už může více vybírat, co přijme za názor či pravdu se v dětském věku začíná formovat až po 7 roku života. Do 7 let se nám vytvoří takový balíček, který si pak neseme do života.

Ovlivňuje nás to ve všech oblastech, protože jsme nasávali vše, od vztahů rodičů, finanční nastavení, životní styl až po kariéru.

Mnoho terapeutů i koučů se tohle snaží právě změnit a uvolnit, protože nás to ovlivňuje z obrovské části našeho dospělého života. Všechny techniky ať je to NLP či jiných expertů se snaží dostat do částečného a lehkého stavu transu, aby mohla změna proběhnout i na podvědomé úrovni. Hypnóza jde přímo do podvědomí. Ve vědomé mysli máme také kritický faktor vědomé mysli a ten kontroluje a přijímá jen to, co je uložené v podvědomí.

Takže pokud si budete říkat: Jsem krásná a štíhlá. Tento faktor zanalyzuje, zda to je také v podvědomí. Pokud to tam není a tato žena je o sobě přesvědčená, že je tlustá, kritický faktor vědomé mysli to zavrhne a do podvědomí tato afirmace (sugesce) neprojde. Abychom překonali tento kritický faktor mysli, používáme hypnózu. Protože pokud je něco naprogramované v podvědomí musí se tak stát a podvědomí udělá vše pro to, aby to, co nejdříve odpovídalo realitě.

Jaký je rozdíl mezi hypnózou a meditací?

Jde o velmi podobné techniky s rozdílem, že pokud vás někdo provádí hypnózou, kontroluje váš stav uvolnění a hypnózu vám vytvoří přímo na míru. V hypnóze se dostáváte do jiných frekvencí našeho mozku, z Bety (běžné vědomí) do Alfy (stav uvolnění), někteří i do Théty (stav podobný spánku). Je na každém klientovi, jak hluboko se dostane. Hypnoterapeut pouze dohlíží, aby se dostal alespoň do stavu alfa (uvolnění). V tomto stavu dokážeme změnit neužitečné věci v podvědomí. S klientem si vždy domluvíme, co přesně chce a konkrétní sugesce mi schvaluje. Před každou hypnózou si vytvořím speciální hypnotický skript přímo pro konkrétního klienta.

Jaké to je při hypnóze?

Při relaxačním použití hypnózy dochází k obrovskému uvolnění našeho těla a mysli. V hlubších úrovních hypnózy se naše mysl o 300 až 400% stává více bdělejší a smysly (zrak, sluch, čich, hmat a chuť) jsou o dost lepší než teď, kdy čtete tento článek. Takže během hypnózy nespíte a jste právě naopak mnohem bdělejší a máte mnohem jasnější mysl, než jste měli kdy předtím. Vaše vědomá mysl bere při hypnóze roli strážce, a pokud by se vám během hypnózy něco nelíbilo, vědomá mysl vás vytrhne zpět do běžného stavu. Do hypnózy (stavu transu) se také sami dostáváte denně. Při intenzivním soustředění, při jízdě autem, sledování televize, zkrátka téměř vždy, kdy ztratíte pojem o čase. Z tohoto důvodu vám chci také vyvrátit nejčasnější mýty.

Nejčastější mýty o hypnóze?

 • Hypnoterapeut má magickou moc – má pouze naučenou schopnost pracovat efektivně s podvědomím
 • Hynoterapeut mě může donutit dělat věci proti mé vůli – při hypnóze nespíte a stále máte kdykoliv na výběr cokoliv přijmout nebo odmítnout či vystoupit z hypnózy.
 • Nemohu být hypnotizován – každý, kdo chce být zhypnotizován, může být a veškerá hypnóza je sebehypnóza.
 • Hypnotizovaný člověk je v bezvědomí – toto není pravda. Klient je vzhůru a při vědomí, je pouze nasměrován a intenzivně se soustředí.
 • Člověk může v hypnóze uvíznout – i kdyby zemřel hypnoterapeut uprostřed sezení, klient může snadno vystoupit
 • Nemůžete se zhypnotizovat sami – můžete také a funguje to skvěle
 • Hypnoterapeut musí mluvit hlubokým hlasem – omyl, může používat svůj normální hlas a udává tempo vyhovující klientovi

Přínos hypnózy?

 • Rychlé a efektivní změny života ve všech oblastech
 • Sjednocuje vědomou a podvědomou mysl klienta
 • Umožnuje nám překonat naše limity a objevit svůj jedinečný potenciál
 • Navozuje uvolnění celého těla a předchází stresu
 • Většině lidí tento stav v hypnóze (stav transu) přijde krásný, uvolňující a relaxační

Jsem proškolena na širokou škálu technik a metod hypnózy, kyvadlo je starým nástrojem. Používám moderní hypnózu. Všechny techniky mohu s vámi dělat i v hypnóze. Nejsme omezeni v tom, na co chceme hypnózu použít. Mohu vás zavést regresní hypnózou do události, kterou si potřebujete vyčistit z minulosti, či se naladit díky progresní hypnóze na svoji novou budoucnost. Můžeme spolu díky ní odbourat věci, které vás brzdí v dosažení vašeho cíle a snadněji se naučit nové schopnosti a dovednosti.

Pokud vás hypnóza zaujala, napište mi a můžeme se blíže domluvit. Hypnózu poskytuji pouze v mé kanceláři, nikoliv online a je zapotřebí si vzájemně důvěřovat. Z tohoto důvodu neposkytuji hypnózu hned při prvním sezení. Pro uvedení do hypnózy potřebuji znát o klientovi více věcí, které si vždy procházíme na sezení dříve, než ho zavedu do hypnózy. Více si o konzultaci můžete přečíst zde.

AnčíKab
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů